Polish (Poland)English (United Kingdom)Deutsch (DE-CH-AT)Español(Spanish Formal International)

Download leaflet

MI on Facebook

Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o aktualnościach naszego Instytutu dopisz się do newslettera
Home Psychology Of Pregnancy
Psychologia ciąży

Ciąża jest okresem wielkich zmian. Można nawet powiedzieć, że ciąża jest okresem przełomu, rozwoju, zarówno dla dziecka, jak i matki (Raphael-Leff, 2009).  Zmienia się ciało kobiety, jej funkcjonowanie hormalne, psychiczne, a dokładniej jej relacje z otoczeniem, jej spojrzenie na świat, jej rola w świecie. Nie jestem zaskakujące, iż może to być okres nie tylko pozytywnych zmian, ale także negatywnych. Zmian, które mogą spowodować wystąpienie kryzysu u kobiety oczekującej dziecka, a także zmian, które mogą przełożyć się na funkcjonowanie narodzonego już dziecka (co wpływa także na dalszy rozwój tego dziecka).

Wiele się obecnie mówi o depresji poporodowej (ang. postnatal depression), ale wciąż brakuje specjalistów zajmujących się konkretną pomocą kobietom i ich bliskim w sytuacjach doświadczania trudności psychologicznych. Ponadto, warto wiedzieć, że istnieją już odpowiednie narzędzia i metody, które już w trakcie ciąży mogą pomóc przewidzieć, czy depresja poporodowa/problemy adaptacyjne wystąpią u przyszłej matki.


Warto wspomnieć o działach psychologii, które zajmują się problematyką ciąży:

Psychologia ciąży (inaczej – antenatalna, ang. antenatal psychology) jest dziedziną psychologii, która zajmuje się psychologicznymi aspektami ciąży, zarówno w zakresie psychicznego funkcjonowania matki jak i dziecka.


Maternologia zaś (fr. maternologie) to „podejście terapeutyczne związane ze sferą psychiczną macierzyństwa i które bierze pod uwagę trudności w relacji matka-dziecko”, „maternologia jest specyficznie związana z aspektami psychicznymi macierzyństwa, narodzin i rodzicielstwa” (LE GRAND ROBERT DE LA LANGUE FRANCAISE, éd. 2001 ; LE PETIT ROBERT, éd. 2002).

Odnosi się do takich dziedzin jak: pedopsychologia, pedopsychiatria,  położnictwo, perinatologia, pediatria (społeczna).


Wśród ważnych osób zajmujących się psychologią antenatalną/maternologią (zarówno na płaszczyźnie naukowej i terapeutycznej) znajdują się takie osoby jak Jean Marie-Delassus (Centre Hospitalier Spécialisé Charcot, Francja) czy Joan Raphael-Leff (University of Essex, Wlk. Brytania).

 

©2009 Julia Wahl

 

News

Workshops

Courses

Lecturers


© 2019 The Mind Institute Wszelkie prawa zastrzeżone | Created by BlueBuoy